Młodzież VIII PALO w Parlamencie Europejskim
Together for democracy! Use your vote!
30 I 2024 r. grupa uczennic i uczniów naszego Liceum brała udział w niezwykłym wydarzeniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Młodzież miała okazję uczestniczyć w debatach i symulacji obrad europarlamentarnych w ramach międzynarodowego projektu Euroscola. W pierwszej części projekt miał charakter kreatywny i polegał na przygotowaniu dwóch zadań konkursowych – memu oraz krótkiego filmu zachęcającego do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 r. Spot „Europo, głosuję dla ciebie” można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-zmfBsyEqg4&ab_channel=JanKozak.
Nasi uczniowie znaleźli się wśród 10 zwycięskich drużyn z całej Polski! To niewątpliwy sukces. I dzięki temu, w drugiej części projektu, mogli pojechać do Strasburga na międzynarodową konferencję. Była to wspaniała nagroda, ale także i wyzwanie. Zasiadając w miejscach, w których na co dzień pracują parlamentarzyści z całej Unii Europejskiej, młodzież uczestniczyła w symulowanych pracach komisji oraz posiedzenia plenarnego parlamentu, dyskutowała nad projektami aktów normatywnych, miała możliwość zgłaszania swoich propozycji oraz głosowania.
Przewodni temat całodniowej debaty brzmiał: „Media and democracy: the EU’s actions to tackle disinformation”. W związku z tym wszelkie głosy i projekty ogniskowały się wokół takich zagadnień, jak: rola mediów i dziennikarzy dla państwa i społeczeństwa, wolność słowa, cenzura i dezinformacja, wpływ AI na świat medialny, relacje świata polityki i mediów (w tym przede wszystkim mediów społecznościowych).
Tego dnia naprawdę można było poczuć się jak europoseł i kreator europejskiej polityki!
Warto również zaznaczyć, iż uczestnicy Euroscoli wypowiadali się także na temat uniwersalnych wartości europejskich, demokracji, wolności i tolerancji, palących problemów związanych z migracją, konfliktami zbrojnymi, nierównościami społecznymi, rolą kobiet, problemami klimatycznymi. Okazję ku temu stanowiły m.in. spotkania z wiceprzewodniczącą Parlamentu (pani poseł S&D Katarina Barley) oraz szefową biura prasowego (pani rzecznik Delphine Colard).
Mównice Parlamentu Europejskiego dały młodym możliwość wypowiedzenia się na ważne dla nich sprawy. No i oczywiście, nie mogło zabraknąć dyskusji o nadchodzących wyborach europejskich, randze tychże dla losów wspólnoty europejskiej, i w ogóle ważności aktu wyborczego. Together for democracy „Use your vote!” – brzmiał tytuł tej części dyskusji. Prosto, ale jakże dobitnie.
Chwile spędzone w Parlamencie Europejskim były praktyczną i nader wspaniałą lekcją demokracji, lekcją społeczeństwa obywatelskiego, lekcją kulturalnej, szczerej i merytorycznej debaty.
A nasze uczennice i nasi uczniowie byli w tych lekcjach prymusami… Godnie reprezentowali VIII PALO (i Polskę!), byli autentycznie zaangażowani we wszystkie punkty wyjazdu do Strasburga i napiętego programu konferencji. Z dumą kilkukrotnie zabierali głos w trakcie posiedzenia plenarnego, co wymagało merytorycznego przygotowania i nie lada odwagi. Ich słowa wnosiły wiele cennego w odbywające się dyskusje.
Możemy być dumni z naszej młodzieży! Przygotowali świetne zadania na konkurs, pokonując niemałą konkurencję, ich postawa i przemyślenia w Parlamencie UE były bardzo dojrzałe.
A gdy wszyscy wspólnie słuchaliśmy „Ody do radości” to czuliśmy, że jesteśmy we właściwym miejscu…
Zwycięską drużynę projektu Euroscola (pod opieką mgra Bartosza Szczepanka i mgra Marcina Wierzgacza) stanowili:
Jan Kozak (klasa Ie) – główny inicjator i dobry duch całego projektu
Adela Schimscheiner (klasa Ie)
Aleksandra Patla (klasa Ie)
Weronika Wiedyska (klasa Ie)
Flavio Harajewicz (klasa Ie)
Alicja Chmura (klasa Id)
Pola Wątor (klasa Id).
Brawa dla młodych europarlamentarzystów!