Wizyta studyjna – Kalifornia 2019

W dniach 28 I – 8 II 2019 roku grupa 11 uczniów PALO wraz z nauczycielami odwiedziła amerykański stan Kalifornia. Pierwsza część wizyty przeznaczona była na poznanie historii, geografii i dnia dzisiejszego tego fragmentu południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W tych dniach grupa przejechała z Los Angeles do San Francisco. Po drodze odwiedziła w pierwszej kolejności Hollywood Walk of Fame w Los Angeles. Drugim punktem był kalifornijski Disneyland, który szczyci się tym, że założony był jako pierwszy tego typu park rozrywki. Okazją do poznania początków europejskiego osadnictwa w tym regionie były odwiedziny w posiadającej osiemnastowieczne korzenie misji franciszkanów – Mission Santa Barbara. Część wyjazdową zakończyło zwiedzanie San Francisco, z obowiązkowym spacerem przez most Golden Gate.

Druga część wizyty przebiegła w gościnie u rodzin mieszkających w Visalii. Visalia to miasto położone w Dolinie Kalifornijskiej (Cetral Valley), słynącej z rolnictwa: uprawy drzew owocowych oraz chowu bydła mlecznego. Przy okazji pobytu w amerykańskich domach wszyscy zostali wciągnięci w wir powszechnego świętowania finału rozgrywek ligi amerykańskiego futbolu. Każdy uczestnik wymiany zapewne zapamięta przynajmniej dwie nazwy drużyn futbolu amerykańskiego – New England Patriots oraz Los Angeles Rams. Miejscowi kibice zdawali się być zgodni co do tego, że mecz był słaby. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki umiarkowanym emocjom wzbudzanym przez mecz, było dużo czasu na swobodne rozmowy o blaskach i cieniach amerykańskiego życia na co dzień i od święta.

Przez ostatnie dwa dni cała grupa uczestniczyła w codziennym życiu oraz w lekcjach prowadzonych w szkole Central Valley Christian School w Visalii. Uczniom podobały się różne lekcje, ale nauczycieli szczególnie zaciekawił przedmiot figurujący pod nazwą „Speech”. Na tych lekcjach uczniowie w praktyczny sposób przygotowują się do przemawiania przed publicznością. W czasie pobytu w szkole znalazł się także czas na zaakcentowanie obecności polskiej grupy. Uczniowie PALO, przed całą szkołą, zaprezentowali Polskę od strony tradycji i kultury, kończąc swój występ krótkim quizem, który rozgrzał atmosferę na sali pełnej uczniów Central Valley Christian School.

Wszyscy pełni wrażeń wrócili do codziennych obowiązków w PALO. Nie udało się wykonać jednego z punktów programu – fotografii słynnego napisu „Hollywood”. Tego akurat wieczoru (gdy grupa miała na niego widok) zostało wyłączone podświetlenie i nie udało się dostrzec z Los Angeles ikonicznego miejsca. Jest więc jeszcze po co wracać do Stanów w przyszłości…