Piąta wymiana ze szkołą partnerską Delhi Public School, Gurgaon

W dniach 26 listopada – 8 grudnia grupa uczniów naszych Szkół miała przywilej uczestniczyć w jubileuszowej, piątej wymianie ze szkołą partnerską Delhi Public School, Gurgaon. Poznawanie obyczajów i kultury Indii rozpoczęło się bardzo uroczyście – pod przewodnictwem Pani dyrektor Aditi Misry. Otrzymaliśmy wówczas girlandy kwiatowe oraz przypinki z flagami obu państw. Szkołę, w której uczy się blisko 5000 uczniów, poznawaliśmy w formie gry terenowej, co było nie lada wyzwaniem – łatwo się bowiem w zagubić w tamtejszym labiryncie schodów i korytarzy…

Stopniowo poznawaliśmy również miejsca historyczne. Na początek były to grobowiec Humayuna oraz przepiękne i kolorowe Ogrody Lodhi, a także Qutb Minar. Wszystko to przygotowywało nas do głównego punktu programu –trzydniowej wycieczki do Rajastanu oraz Agry. Zobaczyliśmy wspaniały Amber Fort, do którego „zawiozły” nas słonie. Później poczuliśmy atmosferę tradycyjnej wioski Rajastanu – kolorowej, magicznej i zaskakującej, szczególnie dla podniebienia. Był to pokaz wiekowej kultury Indii przepełnionej kolorami i szczęściem. Nie zabrakło również wizyty na targu, gdzie jeszcze bardziej poczuliśmy się jak w kulturowym tyglu. Zwiedziliśmy również dwie manufaktury –papieru wytwarzanego z bawełny oraz tradycyjnie stemplowanych materiałów.

Kluczem poznawania tzw. golden triangle (szlaki turystyczno–handlowe między New Delhi, Agrą, Jaipurem) był Taj Mahal (którydane nam było widzieć o wschodzie słońca) oraz oddalony o kilka kilometrów Agra Fort. Była to atrakcja, jak się później okazało, również dla naszych induskich partnerów, gdyż nie wszyscy z nich mieli wcześniej okazję podziwiać te dwa unikatowe miejsca.

Nie samym zwiedzaniem jednak żyliśmy. Braliśmy udział w zajęciach lekcyjnych z garncarstwa, projektowania, jogi i medytacji, a także sportu – tradycyjnej grze kho-kho. Bardzo inspirujące okazały się dla nas spotkania z młodzieżą, która nie ma tak łatwego dostępu do edukacji i pochodzi z biedniejszych dzielnic New Delhi. Odwiedziliśmy także szkołę dla dziewcząt przygotowującą ich do przyszłych zawodów.

Ostatnie dni upłynęły na przygotowaniach do gali kończącej wymianę w Indiach, w trakcie której wspólnie śpiewaliśmy (po polsku iw języku hindi) oraz tańczyliśmy do rytmów Bollywood, dzieląc się wrażeniami i dziękując za dobrze spędzony czas.

„Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy”…  Piękne chwile zostały przerwane realiami szkoły, ale emocje i wspomnienia są nadal żywe. Teraz pozostaje nam tylko czekać… czekać, aż to my będziemy gościć kolegów i koleżanki z bliskich nam Indii.