Normandy International Youth Leadership Summit 2018, Le Havre, Francja

W dniach 22 – 30 września 2018 roku delegacja z naszego liceum po raz pierwszy wzięła udział w Normandy International Youth Leadership Summit. Szczyt, organizowany od pięciu lat przez Institution Saint Joseph we francuskim Le Havre, tym razem odbywał się pod hasłem Build our future on positive economy. Dreams of the New generation. W obradach, oprócz gospodarzy, wzięło udział blisko dwadzieścia delegacji z całego świata (RPA, USA, Japonia, Korea Południowa, Senegal, Meksyk, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Włochy…). Nasza reprezentacja, pod opieką dra Piotra Kołodzieja, wystąpiła w składzie: Julia Jamróz, Małgorzata Kurowskai Alicja Pasek.

Warsztaty i dyskusje prowadzone były w języku angielskim, natomiast w domach rodzin goszczących porozumiewaliśmy się także po francusku. Aleprace i kontakty w ramach szczytu to jedno, korzystanie z uroków ojczyzny Joanny d’Arc – drugie. Dotarliśmy do kilku magicznych miejsc. Do Rouen (gdzie biedną Dziewicę dość pochopnie spalono na stosie), do Etretat i Honfleur, oczywiście do Paryża… Los (to znaczy Piotr Kołodziej) chciał, że poruszaliśmy się głównie śladami francuskich impresjonistów, zwłaszcza Claude’a Moneta. To dlatego „impresja – wschód słońca” w porcie w Le Havre, śniadanie na tarasie w Honfleur, katedra w Rouen w pełnym słońcu, klify Etretat, Paryż (gdzie akurat wtedy właśnie trwał w najlepsze słynny Fashion Week)… Tu i ówdzie próbowaliśmy francuskiej kuchni.

Bardzo staraliśmy się również dobrze wypaść podczas prezentacji krótkich żartobliwych shows, przygotowywanych przez przedstawicieli poszczególnych krajów na uroczystość wręczania certyfikatów. Wspólnie, cała polska delegacja, wykonaliśmy (ze wsparciem gitary i harmonijki ustnej) pewną dobrze znaną piosenkę o tym, do czego zdolni są rodzice, gdy tylko dzieci wyjadą na wakacje… Podczas szczytu udało się jeszcze, z polskiej inicjatywy, powołać do życia zespół wokalno-instrumentalny– złożony z nauczycieli z całego świata – który na finał obrad dość brawurowo zinterpretował kultowy francuski utwór La ballade des gens heureux… I wcale nikomu nie przeszkadzało, że dla wielu„wokalistów” był to pierwszy poważny kontakt z językiem francuskim… Zresztą, do nauczycielskiego chóru natychmiast dołączyli dosłownie wszyscy uczestnicy i obserwatorzy szczytu, także pracownicy administracyjni i techniczni „Saint Jo”, a nawet przypadkowi kierowcy Ubera. Właściwie ta „ballada ludzi szczęśliwych” stała się nieformalnym hymnem Normandy International Youth Leadership Summit 2018.

Hm… Ciekawe, co też się wydarzy w przyszłym roku podczas konferencji w Le Havre, na którą już dziś jesteśmy zaproszeni…

Polska delegacja w Le Havre. Od lewej: Alicja Pasek, Piotr Kołodziej, Małgorzata Kurowska, Julia Jamróz

 

Zabawy w Claude’a Moneta (z magnesem na lodówkę)

Paryż. Pokaz mody w ramach Fashion Week                 Caravaggio: jest o czym myśleć, jest o czym rozmawiać…